NL EN FR DE PL
 

Przywrócenie miesiączki

Jeżeli Twoja ciąża jest na bardzo wczesnym etapie, aborcję nazywamy wówczas przywróceniem miesiączki. Jest to ustawowy termin oznaczający, że nie potrzebujesz w takim przypadku skierowania od lekarza. Nie obowiązuje Cię również czas do namysłu wynoszący 5 dni.

Na jakim etapie ciąży?

W przypadku przywrócenia miesiączki w dniu zabiegu Twoja ciąża musi liczyć mniej niż 6 tygodni i 2 dni, liczone od pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Jest to zatem co najmniej 10 dni, a maksymalnie 16 dni po terminie spodziewanej menstruacji.
Za pomocą USG lekarz sprawdzi, czy mieścisz się w tym terminie. Jeżeli okaże się, że ciąża jest bardziej zaawansowana, lekarz nie będzie mógł od razu przeprowadzić zabiegu. Najpierw będzie musiało minąć ustawowe 5 dni do namysłu.
Również jeżeli ciąża jest na bardzo wczesnym etapie (< 5 tygodni) i nie widać jej (wyraźnie) na USG, lekarz często nie może nic zrobić. W takiej sytuacji przeważnie umawiamy się z Tobą na kolejną wizytę.

Wczesne przerwanie ciąży wykonywane jest za pomocą pigułki aborcyjnej lub metody próżniowej (aspiracja próżniowa).

Ponad 16 dni po terminie spodziewanej miesiączki
Twoja miesiączka spóźnia się o ponad 16 dni? Wówczas obowiązuje Cię ustawowy czas do namysłu. Jest on liczony od dnia, w którym odbyłaś pierwszą rozmowę z lekarzem na temat ciąży i wyraziłaś chęć jej przerwania.

Pierwszą rozmowę możesz przeprowadzić ze swoim lekarzem rodzinnym, z ginekologiem lub lekarzem z naszej kliniki. Jeżeli nie odbędzie się ona w naszej klinice, będziemy potrzebować skierowania od lekarza. Nie może być wystawione przez położną. Na skierowaniu musi widnieć data pierwszej rozmowy z lekarzem. Po odbyciu tej rozmowy musisz odczekać co najmniej 5 dni (ustawowy czas do namysłu), zanim będzie można przeprowadzić zabieg. Możesz już wtedy umówić się na wizytę w naszej klinice.