NL EN FR DE PL
 

Zabiegi aborcji

W klinice Bloemenhove w Haarlemie i klinice aborcyjnej w Amsterdamie wykonywane są różnego rodzaju zabiegi aborcji. To, jaki zabieg będzie odpowiedni w Twoim przypadku, zależy między innymi od czasu trwania ciąży i Twoich własnych preferencji. Możesz to sprawdzić za pomocą naszego narzędzia ułatwiającego wybór.

Rozmowa i badanie USG

W przypadku każdego zabiegu aborcji obowiązuje zasada, że najpierw musisz odbyć rozmowę na temat swojej decyzji z jednym z naszych lekarzy. Następnie zawsze wykonane zostaje badanie USG. W zależności od jego wyniku, Twojego stanu zdrowia i sytuacji osobistej lekarz oceni, czy zabieg może zostać wykonany (tego samego dnia). Oferujemy różne rodzaje zabiegów aborcji.

Een groot compliment voor j„Chciałabym ogromnie pochwalić Waszą klinikę. A zwłaszcza lekarza. To nie tylko wspaniały specjalista, ale też niezwykle zaangażowany, troskliwy i ciepły człowiek! Dziękuję!”

Przeczytaj o doświadczeniach innych kobiet

Rodzaje zabiegów aborcji

Pigułka aborcyjna: od 5. do 9. tygodnia

Zabieg za pomocą pigułki aborcyjnej wykonujesz (częściowo) w domu. Dzięki zażyciu pigułki ciąża przestaje się rozwijać i zostaje wydalona z organizmu. Można to porównać z poronieniem.
Dowiedz się więcej

Metoda próżniowa: od 5. do 12. tygodnia

W przypadku metody próżniowej (aspiracji próżniowej w języku medycznym) zawartość jamy macicy zostaje odessana za pomocą krótkiej rurki. Taki zabieg trwa od 5 do 10 minut. Można zdecydować się na znieczulenie miejscowe lub sedację. Łączny czas spędzany w naszej klinice to w tym przypadku około 4 godziny.
Dowiedz się więcej

Aborcja od 13. do 17. tygodnia

Jest to zabieg ambulatoryjny trwający od 10 do 20 minut. Co do zasady przeprowadza się go w sedacji. Łączny czas spędzany w naszej klinice to w tym przypadku około 4-5 godzin.
Dowiedz się więcej

Aborcja od 18. do 22. tygodnia

Jest to zabieg ambulatoryjny trwający od 15 do 25 minut. Przeprowadza się go zawsze w sedacji. Łączny czas spędzany w naszej klinice to w tym przypadku około 6-8 godzin.
Dowiedz się więcej

Ustawowy czas do namysłu

Jeżeli od pierwszego dnia Twojej ostatniej miesiączki minęło więcej niż 6 tygodni i 2 dni (kolejna miesiączka spóźnia się o ponad 16 dni), wówczas zgodnie z holenderskim prawem musisz najpierw porozmawiać z lekarzem na temat przerwania ciąży. Następnie obowiązuje Cię czas do namysłu wynoszący 5 dni. Pierwszą rozmowę możesz przeprowadzić ze swoim lekarzem rodzinnym, ale też na przykład z ginekologiem lub lekarzem z naszej kliniki. Jeżeli pierwsza rozmowa nie zostanie przeprowadzona z lekarzem z naszej kliniki, będziesz potrzebować skierowania. Musi na nim widnieć data pierwszej rozmowy z lekarzem. Skierowanie nie może być wystawione przez położną.

Nie jesteś z Holandii i nie masz możliwości otrzymania skierowania na wykonanie aborcji w swoim kraju? Wówczas wystarczy wynik badania USG, by umówić się z nami na wizytę. Jeżeli nie masz wyniku USG, zgłoś to podczas umawiania wizyty.

Po co jest tych 5 dni czasu do namysłu?

Prawo holenderskie nakłada obowiązek czasu do namysłu wynoszącego pięć dni. Oznacza to, że musisz mieć co najmniej pięć dni na zastanowienie się nad swoją decyzją o przerwaniu ciąży, po odbyciu na ten temat rozmowy z lekarzem. Zabieg może zostać wykonany od 6. dnia wzwyż.
Jeżeli nie minęło jeszcze 16 dni od terminu spodziewanej miesiączki, wówczas ustawowy czas do namysłu nie ma zastosowania.

Czy mogę przyjść do kliniki bez skierowania?

Jeżeli Twoja miesiączka spóźnia się mniej niż 16 dni, nie potrzebujesz skierowania.

Natomiast jeżeli od terminu spodziewanej miesiączki minęło więcej niż 16 dni, potrzebne będzie skierowanie od Twojego lekarza rodzinnego lub innego lekarza, które stanowi dowód na to, że miałaś co najmniej pięć do do namysłu nad decyzją o przerwaniu ciąży.

Jeżeli nie chcesz udawać się w tym celu do swojego lekarza, możesz porozmawiać o zamiarze dokonania aborcji z jednym z naszych lekarzy. Zabieg może zostać wykonany od 6. dnia po odbyciu takiej rozmowy. Skierowanie nie jest wówczas potrzebne.

Jestem niepełnoletnia, czy potrzebuję zgody rodziców?

Jeżeli masz 15 lat lub mniej, zgodę na zabieg musisz wyrazić Ty oraz jeden z Twoich rodziców lub opiekunów. Nie możesz zatem zostać zmuszona do dokonania aborcji. Jeżeli nie możesz powiedzieć o tym rodzicom lub opiekunom, skontaktuj się z nami pod numerem telefonu 023 528 98 90.

Jeżeli masz 16. lub więcej lat, nie potrzebujesz zgody rodzica ani opiekuna.

Jak wygląda wstępna konsultacja z lekarzem?

Po wypełnieniu kwestionariusza w poczekalni odbywasz rozmowę z jednym z naszych lekarzy. Lekarz zawsze rozmawia z Tobą na osobności, bez obecności osoby towarzyszącej. Chce w ten sposób upewnić się, że aborcja jest Twoją własną decyzją. Lekarz rozmawia z Tobą o Twojej decyzji o przerwaniu ciąży i o Twoim stanie zdrowia. Następnie przeprowadza badanie wstępne i za pomocą USG (przez brzuch lub dopochwowo) określa dokładny wiek ciąży. Jest to konieczne w celu wyboru metody aborcji. Lekarz udziela Ci także porady na temat środków antykoncepcyjnych, jakie możesz stosować po przerwaniu ciąży.

Mam nadwagę lub niedowagę. Czy odgrywa to rolę w przypadku zabiegu?

Jeżeli masz dużą nadwagę (BMI > 40) lub niedowagę (BMI < 18), sedacja może wiązać się z ryzykiem. Dlatego też poinformuj nas o tym, umawiając wizytę.

Czy zabieg jest bolesny?

Podczas zabiegu w znieczuleniu miejscowym nie śpisz i odczuwasz wykonywane czynności. Bolesność zabiegu jest sprawą indywidualną w przypadku każdej kobiety. Zazwyczaj odczuwalne są skurcze. Można porównać je z silnym bólem menstruacyjnym.

W przypadku zabiegu w sedacji podany zostaje Ci środek nasenny poprzez wenflon na ramieniu. W trakcie sedacji nie odczuwasz zabiegu. Budzisz się zaraz po jego przeprowadzeniu. Możesz potem czuć się nieco senna, a czasem także mieć zawroty głowy.

Czy aborcja może spowodować bezpłodność?

Tego rodzaju powikłanie występuje bardzo rzadko. Jeżeli do niego dochodzi, powodem jest zazwyczaj infekcja. Aby zapobiec jej wystąpieniu, w klinice podajemy Ci antybiotyk. Nie istnieją dowody naukowe świadczące o tym, że aborcja zmniejsza płodność.

Przyczyny, dla których kobiety nie zachodzą w ciążę po aborcji, to:

  • spadek płodności na skutek wieku;
  • uśpione zakażenie chlamydią.
Nie chcę iść do mojego lekarza rodzinnego po skierowanie lub też lekarz rodzinny nie chce mi go wystawić. Co mam zrobić?

Możesz umówić się na pierwszą rozmowę w naszej klinice. Jeżeli ciąża ma więcej niż 6 tygodni i 2 dni, możemy wykonać zabieg dopiero po 6 dniach w związku z ustawowym obowiązkowym czasem do namysłu.

Czy sedacja jest niebezpieczna? Czym różni się sedacja od narkozy?

Sedacja jest nieco lżejsza niż narkoza. Po jej podaniu oddychasz samodzielnie i nie ma konieczności intubowania (wprowadzenia rurki intubacyjnej do tchawicy). Po sedacji szybciej się także budzisz i nie powoduje ona tylu dolegliwości co narkoza.

Lekarze w naszej klinice zawsze sprawdzają, czy można bezpiecznie zastosować sedację u danej pacjentki. Niektóre choroby, alergie czy przyjmowane leki sprawiają, że ta metoda jest ryzykowna. Dlatego też zawsze pytamy o nie nasze pacjentki. Sedacja może być także niebezpieczna, jeżeli nie jesteś na czczo. Treść żołądkowa mogłaby przedostać się do dróg oddechowych i spowodować poważne komplikacje. Dlatego też musisz być na czczo, jeżeli zabieg ma być wykonany w sedacji. Jeżeli lekarz zadecyduje, że możesz otrzymać sedację, ta metoda znieczulenia jest bardzo bezpieczna i przyjemna. Nie będziesz świadoma zabiegu. Ponadto wiele osób ma bardzo pozytywne doświadczenia związane z sedacją.

Czy na skutek aborcji mogą pojawić się zrosty w macicy?

Przeprowadzono wiele badań dotyczących związku zrostów w macicy z aborcją metodą próżniową. Wiele z nich dotyczyło kobiet, u których wykonano aborcję próżniowo za pomocą metod, których nie da się porównać ze stosowanymi obecnie. W przypadku aborcji nienaruszonej ciąży (brak poronienia) metodą próżniową, po przygotowaniu macicy za pomocą leków oraz podaniu antybiotyków po zabiegu, ryzyko wystąpienia zrostów jest znikome: około 1 na 1500 przypadków. Ponadto zrosty nie muszą mieć wpływu na płodność.