NL EN FR DE PL
 

Antykoncepcja

W trakcie wizyty w naszej klinice omówimy z Tobą kwestię stosowania antykoncepcji. Wykonując zabieg (lub w trakcie pierwszego cyklu miesiączkowego po przeprowadzeniu aborcji), możemy założyć Ci spiralę lub implant antykoncepcyjny (Implanon). Środki te można kupić w naszej klinice. Możesz także dostarczyć nam spiralę lub implant kupiony we własnym zakresie.

Dokładniejsze informacje na temat wszystkich środków antykoncepcyjnych znajdziesz na www.zanzu.nl (w różnych językach).

Środki antykoncepcyjne, jakie oferujemy:

Koszty

Jesteś ubezpieczona w Holandii? W takim przypadku założenie spirali lub implantu antykoncepcyjnego wraz z zabiegiem aborcji lub w trakcie pierwszego cyklu miesiączkowego po zabiegu jest darmowe. Sama pokrywasz natomiast koszt zakupu wybranego środka. Możesz kupić go we własnym zakresie lub w naszej klinice.

Jeżeli nie masz holenderskiego ubezpieczenia lub jesteś spoza Holandii, musisz pokryć także koszt założenia danego środka.

Aby uzyskać informacje na temat aktualnych stawek środków antykoncepcyjnych i ich założenia, zadzwoń do nas w dniu roboczym. 

Zwrot kosztów

Niektóre ubezpieczenia kosztów leczenia pokrywają (częściowo) koszty założenia spirali lub implantu antykoncepcyjnego. Skontaktuj się ze swoim ubezpieczycielem w sprawie refundacji.

Osoby w wieku poniżej 21 lat

Jeżeli masz mniej niż 18 lat, podstawowe ubezpieczenie zdrowotne pokrywa koszt spirali lub implantu antykoncepcyjnego oraz jego założenia. W przypadku osób w wieku 18-21 lat refundacja także przysługuje, ale koszty są odliczane od ryzyka własnego. O refundację kosztów ze swojego ubezpieczenia musisz sama wystąpić do ubezpieczyciela.

A. Spirala

Nasza klinika oferuje następujące rodzaje wkładek domacicznych:

 • T-safe (wkładka miedziana)
 • Ballerine (wkładka miedziana, wyłącznie w klinice w Amsterdamie)
 • Mirena (wkładka hormonalna)
 • Kyleena (wkładka hormonalna)

Wkładka miedziana czy hormonalna?

Wkładka miedziana

 • Ma wysoką skuteczność.
 • Miesiączki mogą być bardziej intensywne.
 • Jest skuteczna od momentu założenia.
 • Wkładka miedziana działa od pięciu do dziesięciu lat (w zależności od rodzaju).
 • Nie zawiera hormonów.

Wkładka hormonalna

 • Ma bardzo wysoką skuteczność.
 • Miesiączki stają się mniej intensywne lub w ogóle zanikają. Mogą też stać się nieregularne.
 • Wydziela bardzo niewielką ilość hormonów (progestagen). Dzięki temu do krwi przedostaje się dużo mniej progestagenu niż np. w przypadku pigułki.
 • Działa od razu, jeżeli zostanie założona w trakcie menstruacji.
 • Działa przez pięć lat.

B. Implant antykoncepcyjny (Implanon)

Implant antykoncepcyjny (Implanon) to pręcik z tworzywa sztucznego umieszczany pod skórą ramienia. Uwalnia on hormony (progestagen). Działa przez trzy lata. W przypadku kobiet o wadze powyżej 90 kg jest skuteczny przeważnie przez dwa lata.
Jest to jedna z najskuteczniejszych metod antykoncepcji.

Czy mogę założyć u Was spiralę po wykonaniu zabiegu?

W przypadku ciąży do ok. 15. tygodnia w trakcie zabiegu może też dodatkowo zostać założona spirala. Jeżeli zdecydujesz się na pigułkę aborcyjną, wkładkę można założyć po czterech tygodniach od wykonania aborcji, w trakcie wizyty kontrolnej.

Jeżeli jesteś ubezpieczona w Holandii, założenie spirali po aborcji jest darmowe. Samą spiralę możesz kupić w naszej klinice. Oferujemy różne rodzaje wkładek, z hormonami i bez. Niektóre ubezpieczenia kosztów leczenia pokrywają (częściowo) koszty zakupu spirali. Skontaktuj się ze swoim ubezpieczycielem w sprawie refundacji. Jeżeli masz mniej niż 18 lat, założenie spirali jest darmowe.

Czy mogę u was wszczepić implant antykoncepcyjny (Implanon)?

Tak, po aborcji możemy też wszczepić implant antykoncepcyjny. Samo wszczepienie implantu jest darmowe. Musisz natomiast opłacić koszt zakupu implantu w klinice. Również jeżeli nie miałaś aborcji, możesz umówić się w naszej klinice na wszczepienie implantu. W takiej sytuacji będziesz musiała jednak pokryć też koszt jego wszczepienia.

Mam mniej niż 21 lat, czy spirala jest darmowa?

Jeżeli masz mniej niż 21 lat, podstawowe ubezpieczenie zdrowotne pokrywa koszt zakupu spirali (oraz jej założenia). Pamiętaj jednak, że kwota ta jest odliczana od Twojego ryzyka własnego. Jeżeli masz mniej niż 18 lat, ryzyko własne Cię nie obowiązuje, dzięki czemu zarówno sama spirala, jak i jej założenie są darmowe.