NL EN FR DE PL
 

Po zabiegu ambulatoryjnym lub zastosowaniu pigułki aborcyjnej

Następujące dolegliwości są normalne w pierwszych dniach lub tygodniach po zabiegu ambulatoryjnym bądź zastosowaniu pigułki aborcyjnej:

Jeżeli występuje u Ciebie jedna lub kilka poniższych dolegliwości, skontaktuj się z naszą kliniką lub swoim lekarzem rodzinnym:

Krwawienie i ból

Przez kilka pierwszych dni po zabiegu mogą dokuczać Ci bóle pleców, skurcze macicy i krwawienie, porównywalne z normalną miesiączką. Najsilniejsze krwawienie pojawia się często dopiero po 4-7 dniach i może trwać dłużej niż menstruacja.

Krwawienie kończy się często pojawieniem się brązowej wydzieliny, czasem ze skrzepami.  Krwawienie może zanikać i powracać. U każdej kobiety przebiega ono inaczej.
W razie bólu możesz zastosować ibuprofen lub Aleve (naproksen), ewentualnie w połączeniu z paracetamolem. Nie zażywaj aspiryny. Uważnie przeczytaj ulotkę leku przeciwbólowego i przestrzegaj zalecanego dawkowania.

Dolegliwości hormonalne

Objawy ciążowe, takie jak nudności czy niestabilność emocjonalna zanikają przeważnie w ciągu kilku dni do dwóch tygodni po zabiegu. Ponieważ w organizmie przez jakiś czas będą jeszcze obecne hormony ciążowe, test ciążowy przeprowadzony do trzech-czterech tygodni po zabiegu może dać wynik pozytywny.

Tkliwość piersi i/lub zastój

Jeżeli Twoja ciąża była nieco bardziej zaawansowana, piersi mogą być przez jakiś czas po zabiegu nabrzmiałe i bolesne. Może też dojść do zastoju lub z piersi może wydobywać się mleko. 

Dolegliwości te złagodzi noszenie gładkiego biustonosza (bez fiszbinów). Przede wszystkim nie należy masować piersi. Ulgę mogą przynieść również chłodne okłady. Ewentualnie możesz zażyć środek przeciwbólowy.

Pierwsza miesiączka

Zazwyczaj okres wraca w ciągu 4-6 tygodni. Menstruacja może na początku nieco różnić się od standardowej miesiączki. W przypadku stosowania tabletek antykoncepcyjnych krwawienie wraca przeważnie po skończeniu pierwszego opakowania. Pierwsza miesiączka po zabiegu jest często inna od tej, do jakiej jesteś przyzwyczajona: może być o wiele intensywniejsza lub dłuższa albo przeciwnie – dużo bardziej skąpa i krótsza. Pierwsza menstruacja nie świadczy o tym, jakie będą kolejne miesiączki.