NL EN FR DE PL
 

Po zabiegu ambulatoryjnym lub zastosowaniu pigułki aborcyjnej

Następujące dolegliwości są normalne w pierwszych dniach lub tygodniach po zabiegu ambulatoryjnym bądź zastosowaniu pigułki aborcyjnej:

Jeżeli występuje u Ciebie jedna lub kilka poniższych dolegliwości, skontaktuj się z naszą kliniką lub swoim lekarzem rodzinnym:

Krwawienie i ból

Przez kilka pierwszych dni po zabiegu mogą dokuczać Ci bóle pleców, skurcze macicy i krwawienie, porównywalne z normalną miesiączką. Najsilniejsze krwawienie pojawia się często dopiero po 4-7 dniach i może trwać dłużej niż menstruacja.

Krwawienie kończy się często pojawieniem się brązowej wydzieliny, czasem ze skrzepami.  Krwawienie może zanikać i powracać. U każdej kobiety przebiega ono inaczej.
W razie bólu możesz zastosować ibuprofen lub Aleve (naproksen), ewentualnie w połączeniu z paracetamolem. Nie zażywaj aspiryny. Uważnie przeczytaj ulotkę leku przeciwbólowego i przestrzegaj zalecanego dawkowania.

Dolegliwości hormonalne

Objawy ciążowe, takie jak nudności czy niestabilność emocjonalna zanikają przeważnie w ciągu kilku dni do dwóch tygodni po zabiegu. Ponieważ w organizmie przez jakiś czas będą jeszcze obecne hormony ciążowe, test ciążowy przeprowadzony do trzech-czterech tygodni po zabiegu może dać wynik pozytywny.

Tkliwość piersi i/lub zastój

Jeżeli Twoja ciąża była nieco bardziej zaawansowana, piersi mogą być przez jakiś czas po zabiegu nabrzmiałe i bolesne. Może też dojść do zastoju lub z piersi może wydobywać się mleko. 

Dolegliwości te złagodzi noszenie gładkiego biustonosza (bez fiszbinów). Przede wszystkim nie należy masować piersi. Ulgę mogą przynieść również chłodne okłady. Ewentualnie możesz zażyć środek przeciwbólowy.

Pierwsza miesiączka

Zazwyczaj okres wraca w ciągu 4-6 tygodni. Menstruacja może na początku nieco różnić się od standardowej miesiączki. W przypadku stosowania tabletek antykoncepcyjnych krwawienie wraca przeważnie po skończeniu pierwszego opakowania. Pierwsza miesiączka po zabiegu jest często inna od tej, do jakiej jesteś przyzwyczajona: może być o wiele intensywniejsza lub dłuższa albo przeciwnie – dużo bardziej skąpa i krótsza. Pierwsza menstruacja nie świadczy o tym, jakie będą kolejne miesiączki.

Kiedy mogę rozpocząć współżycie po zabiegu aborcji?

Aby zapobiec infekcjom, przez pierwsze dwa tygodnie nie możesz uprawiać seksu waginalnego. W tym czasie nie możesz także stosować tamponów, pływać ani brać kąpieli. Możesz natomiast brać prysznic.

Kiedy będę z powrotem płodna po wykonaniu aborcji?

Po aborcji jesteś od razu z powrotem płodna.

Jakie dolegliwości po aborcji powinny mnie zaniepokoić?

Normalne dolegliwości występujące w pierwszych dniach po zabiegu to:

  • krwawienie i skurcze;
  • ból brzucha lub pleców;
  • podwyższona temperatura;
  • rozchwianie emocjonalne;
  • biegunka lub nudności na skutek przyjmowania antybiotyku.

Ewentualne objawy ciążowe zanikają przeważnie w ciągu kilku dni do dwóch tygodni. Ponieważ w organizmie nadal są obecne hormony ciążowe, test ciążowy przeprowadzony do 3 tygodni po zabiegu może dać wynik pozytywny.

Zaleca się wykonanie testu ciążowego po około trzech-czterech tygodniach od aborcji. Jeżeli jego wynik będzie dodatni (lub niejednoznaczny), będziesz czuła się, jakbyś nadal była w ciąży lub pojawią się inne objawy, skontaktuj się z nami.

Ryzyko wystąpienia infekcji jest niewielkie, jednakże jeżeli czujesz się źle, gorączka (ponad 38,5°C) utrzymuje się dłużej niż jeden dzień i boli Cię brzuch, objawy te mogą świadczyć o pojawieniu się stanu zapalnego. W takim przypadku jak najszybciej skontaktuj się z nami.

Czy po przeprowadzeniu aborcji muszę przyjść na wizytę kontrolną?

Ważne, aby po 4 tygodniach od zabiegu odbyć wizytę kontrolną. Możesz wykonać ją w naszej klinice lub u swojego lekarza rodzinnego. Wizyta kontrolna w naszej klinice odbywa się zazwyczaj telefonicznie. Jeżeli po aborcji założona została wkładka domaciczna lub wystąpiły powikłania, kontrolę przeprowadzamy w klinice.

W jej trakcie lekarz lub pielęgniarka zapyta, czy czujesz się dobrze fizycznie, czy masz (jeszcze) jakieś dolegliwości oraz jaki jest Twój stan psychiczny. Porozmawiamy też o tym, jak przeszłaś zabieg i czy masz problem z jego przepracowaniem. Ponadto zwrócimy uwagę na kwestię antykoncepcji.

W trakcie kontroli w klinice omawiane są te same zagadnienia co w przypadku kontroli telefonicznej. Oprócz tego wykonany zostaje test ciążowy i ponowne USG.

Kiedy mogę powrócić do uprawiania sportu lub do pracy po aborcji?

Co do zasady możesz już następnego dnia po aborcji wrócić do pracy lub szkoły. Możesz także normalnie uprawiać sport. Zalecamy jednak, by – w zależności od samopoczucia – nie forsować się zbytnio przez pierwszy tydzień po zabiegu. Sama najlepiej wyczujesz, co możesz, a czego nie.

Czy po aborcji samoistnie wróci mi miesiączka?

Zazwyczaj miesiączka wraca w ciągu 4-6 tygodni. Menstruacja może na początku nieco różnić się od standardowego okresu. W przypadku stosowania tabletek antykoncepcyjnych krwawienie wraca przeważnie po skończeniu pierwszego opakowania.

Karmię piersią. Kiedy mogę wrócić do karmienia dziecka po zabiegu?

Leki, jakie otrzymujesz w trakcie zabiegu, nie są szkodliwe dla dziecka karmionego piersią. Bardzo rzadko zdarza się, że musimy podać lek, po którym nie można karmić piersią. Należy wówczas wstrzymać się z karmieniem dziecka przez pierwszych kilka godzin po jego zażyciu. Oczywiście zanim go podamy, omówimy tę kwestię z Tobą. Dlatego też w trakcie rozmowy wstępnej z lekarzem zgłoś koniecznie, że karmisz piersią. Będziemy wówczas mogli to uwzględnić.