NL EN FR DE PL
 

Przepracowanie aborcji

Zabieg aborcji może być trudny pod względem emocjonalnym. Nawet jeżeli masz pewność, że nie chcesz mieć (teraz) dziecka, aborcja pozostaje niełatwą decyzją. Stąd też wiele kobiet boryka się ze sprzecznymi uczuciami. Także zmiany hormonalne mogą wywoływać smutek, przygnębienie czy rozchwianie emocjonalne.

Ważne, byś porozmawiała o swoich uczuciach z kimś, komu możesz zaufać. Jeżeli nie masz nikogo takiego, warto zwrócić się po pomoc do psychologa lub pracownika socjalnego.

Co dzieje się z zarodkiem (płodem) i tkankami usuniętymi w wyniku aborcji?

Po zabiegu zarodek pozostaje w klinice i jest starannie przechowywany. W późniejszym czasie zostaje poddany zbiorowej kremacji przez wyspecjalizowaną firmę.

Decyduję się na przerwanie ciąży ze względu na wadę płodu. Czy mam prawo do pożegnania?

Jest to możliwe wyłącznie w klinice Bloemenhove w Haarlemie. Istnieją różne możliwości pożegnania się w przypadku przerwania ciąży z powodu wad wrodzonych (płodu):
- kremacja zbiorowa;
- kremacja zbiorowa z rozsypaniem prochów;
- kremacja indywidualna;
- pochówek indywidualny w przypadku osób mieszkających w Holandii.
W celu uzyskania dalszych informacji kliknij w ten link.

Czy uzyskam informacje na temat płci?

W trakcie badania USG lekarz sprawdza tylko kwestie, które mają znaczenie dla wykonania zabiegu pod względem medycznym, jak np. wiek ciąży czy umiejscowienie łożyska. Nie sprawdza zatem płci. Dlatego też nie udzielamy takich informacji.

Czy mogę dostać zdjęcie z USG?

Podczas USG lekarz zawsze wykonuje zdjęcie. Możesz otrzymać jego wydruk, jeżeli poprosisz o to lekarza przed badaniem. Jeżeli uznasz po badaniu, że jednak chciałabyś otrzymać zdjęcie, możesz odebrać jego wydruk w rejestracji w dniu roboczym, za okazaniem dowodu tożsamości. Jeżeli nie chcesz lub nie możesz do nas przyjechać, prześlij nam swoją prośbę e-mailem wraz ze skanem swojego paszportu lub dowodu osobistego.

Poddałam się aborcji i mam w związku z tym problemy emocjonalne. Gdzie mogę uzyskać pomoc?

Zabieg aborcji może być trudny emocjonalnie. Nawet jeżeli kobieta ma pewność, że nie chce mieć dziecka, aborcja pozostaje niełatwą decyzją. Wiele kobiet boryka się ze sprzecznymi uczuciami. Także zmiany hormonalne mogą wywoływać smutek, przygnębienie czy rozchwianie emocjonalne. Jeżeli masz potrzebę porozmawiania z kimś, zwróć się do zaufanej osoby lub do specjalistycznej organizacji świadczącej pomoc z zakresu aborcji.