NL EN FR DE PL
 

Aborcja od 13. do 22. tygodnia

W przypadku ciąży powyżej 13 tygodni mówimy o zabiegu aborcji w drugim trymestrze. Przerwanie ciąży zostaje przeprowadzone wówczas przy użyciu instrumentów medycznych.
Zabieg odbywa się co do zasady w sedacji, chyba że nie pozwala na to stan zdrowia pacjentki w związku z chorobą lub dużą nadwagą (wysokie BMI).

Przygotowanie

Aby przygotować macicę do zabiegu, otrzymujesz na godzinę przed nim lek (mizoprostol), który ją uelastycznia. Może on spowodować nudności, dreszcze lub skurcze brzucha.

Znieczulenie

W sali zabiegowej zostaje Ci podany krótko działający środek nasenny za pomocą wenflonu na ramieniu. W ciągu 30 sekund zapadasz w sen i śpisz przez cały czas trwania zabiegu.

Na czczo
Aby możliwe było podanie sedacji, Twój żołądek musi być całkowicie pusty (musisz być na czczo). Oznacza to, że przez 6 ostatnich godzin przed zabiegiem nie możesz niczego jeść, a przez 2 ostatnie godziny przed zabiegiem nie możesz też pić. Wcześniej możesz napić się nieco herbaty lub wody (ale musisz unikać produktów mlecznych).
Uwaga: przez 24 godziny po zabiegu w sedacji nie możesz samodzielnie kierować (moto)rowerem, motocyklem ani samochodem. W tym czasie nie podejmuj także żadnych ważnych decyzji.

Zabieg aborcji

W trakcie zabiegu leżysz na fotelu ginekologicznym. Aborcję przeprowadza lekarz, któremu asystuje co najmniej jedna pielęgniarka lub pielęgniarz. Za pomocą wziernika i rozszerzacza lekarz najpierw odsłania ujście szyjki macicy i samą szyjkę, by były one dobrze widoczne.. Płód zostaje usunięty, po czym macica zostaje oczyszczona przy użyciu specjalnych instrumentów medycznych.
W przypadku ciąży do 15. tygodnia w trakcie zabiegu może też dodatkowo zostać założona wkładka domaciczna lub implant antykoncepcyjny.

Po zabiegu

Po zabiegu udajesz się do sali pozabiegowej. Zostajesz tam przez godzinę w celu kontroli. Otrzymujesz także antybiotyk, by zapobiec wystąpieniu infekcji.
Po zabiegu może doskwierać Ci ból brzucha i krwawienie. Dolegliwości mogą utrzymywać się od kilku dni do kilku tygodni i będą stopniowo ustępowały. Już po tygodniu objawy ciąży znacznie się zmniejszą. Jeżeli dolegliwości nie ustępują, masz stan podgorączkowy lub nie czujesz się dobrze, skontaktuj się z nami.

Aborcja od 18. do 22. tygodnia

Ten zabieg wykonywany jest wyłącznie w klinice Bloemenhove w Haarlemie.

W przypadku ciąży od 18. do 22. tygodnia zabieg aborcji zawsze odbywa się w sedacji.

Na 2-3 godziny przez zabiegiem otrzymasz lek, mizoprostol, który uelastyczni ujście szyjki macicy i spowoduje jej rozwarcie. Gdy będziesz gotowa do zabiegu, zostaniesz wprowadzona w sen. Aborcja przebiega niemalże tak samo, jak w przypadku zabiegu pomiędzy 13. a 17. tygodniem ciąży. W zależności od wieku ciąży trwa od 15 do 25 minut. Budzisz się zaraz po zabiegu. Przez kolejne około 2 godziny pozostajesz pod kontrolą w klinice. Po zabiegu dostajesz też antybiotyk, by zapobiec infekcji.

Całość zajmuje około 6-8 godzin.

Mam nadwagę lub niedowagę. Czy odgrywa to rolę w przypadku zabiegu?

Jeżeli masz dużą nadwagę (BMI > 40) lub niedowagę (BMI < 18), sedacja może wiązać się z ryzykiem. Dlatego też poinformuj nas o tym, umawiając wizytę.

Czy zostanie mi podana narkoza, znieczulenie zewnątrzoponowe lub znieczulenie miejscowe?

Znieczulenie zewnątrzoponowe nie jest podawane. W przypadku ciąży do 13. tygodnia możesz wybrać pomiędzy znieczuleniem miejscowym a sedacją. Przy sedacji (tzw. „głupim Jasiu) zostaje Ci podany krótko działający środek nasenny poprzez wenflon na ramieniu. Od 13. tygodnia aborcja zawsze wykonywana jest w sedacji. Po zabiegu w sedacji nie możesz przez 24 godziny samodzielnie kierować samochodem, motocyklem ani (moto)rowerem.

Czy mogę założyć u Was spiralę po wykonaniu zabiegu?

W przypadku ciąży do ok. 15. tygodnia w trakcie zabiegu może też dodatkowo zostać założona spirala. Jeżeli zdecydujesz się na pigułkę aborcyjną, wkładkę można założyć po czterech tygodniach od wykonania aborcji, w trakcie wizyty kontrolnej.

Jeżeli jesteś ubezpieczona w Holandii, założenie spirali po aborcji jest darmowe. Samą spiralę możesz kupić w naszej klinice. Oferujemy różne rodzaje wkładek, z hormonami i bez. Niektóre ubezpieczenia kosztów leczenia pokrywają (częściowo) koszty zakupu spirali. Skontaktuj się ze swoim ubezpieczycielem w sprawie refundacji. Jeżeli masz mniej niż 18 lat, założenie spirali jest darmowe.

Czy mogę u was wszczepić implant antykoncepcyjny (Implanon)?

Tak, po aborcji możemy też wszczepić implant antykoncepcyjny. Samo wszczepienie implantu jest darmowe. Musisz natomiast opłacić koszt zakupu implantu w klinice. Również jeżeli nie miałaś aborcji, możesz umówić się w naszej klinice na wszczepienie implantu. W takiej sytuacji będziesz musiała jednak pokryć też koszt jego wszczepienia.

Jak duże jest ryzyko, że zabieg się nie uda?

Czasem zdarza się, że w wyniku zabiegu aborcji ciąża nie zostaje przerwana. W przypadku stosowania pigułki aborcyjnej dotyczy to od 1 do 4% przypadków, zaś przy pozostałych metodach – od 1 do 2%. Wówczas konieczne jest wykonanie zabiegu metodą próżniową po raz drugi.

Istnieje także niewielkie ryzyko wystąpienia długotrwałego krwawienia lub intensywnych odchodów z macicy. Ma to miejsce przeważnie, jeżeli po zabiegu w macicy pozostanie tkanka ciążowa. Jeżeli nie zostanie ona wydalona samoistnie, konieczne jest wykonanie dodatkowego zabiegu, by usunąć jej pozostałości.

Nasza klinika ma podpisaną umowę z pobliskim szpitalem, który może zaoferować pomoc w tym zakresie w razie potrzeby.

Jak duże jest ryzyko wystąpienia infekcji po wykonaniu zabiegu ambulatoryjnego?

Ryzyko wystąpienia infekcji po zabiegu ambulatoryjnym jest bardzo niewielkie. W ramach dodatkowej profilaktyki wystąpienia infekcji podajemy Ci w klinice antybiotyk.

W związku z ryzykiem infekcji zalecamy także, by po aborcji:

  • Nie stosować tamponów przez pierwsze dwa tygodnie.
  • Nie współżyć przez pierwsze dwa tygodnie.
  • Nie kąpać się w wannie ani nie pływać przez pierwsze dwa tygodnie. Można natomiast brać prysznic.

Jeżeli po zabiegu przez dłużej niż 1 dzień utrzymuje się gorączka (ponad 38,5°C) i ból brzucha, możemy mówić o infekcji. Skontaktuj się wówczas możliwie jak najszybciej z nami lub ze swoim lekarzem rodzinnym.

Jaką ilość krwi tracę po aborcji?

Najsilniejsze krwawienie pojawia się często dopiero po 4-7 dniach, może być intensywniejsze i utrzymywać się dłużej niż menstruacja. Wydalane mogą być także skrzepy. Na koniec krwawienia często pojawia się brązowawa wydzielina.

Jakie dolegliwości po aborcji powinny mnie zaniepokoić?

Normalne dolegliwości występujące w pierwszych dniach po zabiegu to:

  • krwawienie i skurcze;
  • ból brzucha lub pleców;
  • podwyższona temperatura;
  • rozchwianie emocjonalne;
  • biegunka lub nudności na skutek przyjmowania antybiotyku.

Ewentualne objawy ciążowe zanikają przeważnie w ciągu kilku dni do dwóch tygodni. Ponieważ w organizmie nadal są obecne hormony ciążowe, test ciążowy przeprowadzony do 3 tygodni po zabiegu może dać wynik pozytywny.

Zaleca się wykonanie testu ciążowego po około trzech-czterech tygodniach od aborcji. Jeżeli jego wynik będzie dodatni (lub niejednoznaczny), będziesz czuła się, jakbyś nadal była w ciąży lub pojawią się inne objawy, skontaktuj się z nami.

Ryzyko wystąpienia infekcji jest niewielkie, jednakże jeżeli czujesz się źle, gorączka (ponad 38,5°C) utrzymuje się dłużej niż jeden dzień i boli Cię brzuch, objawy te mogą świadczyć o pojawieniu się stanu zapalnego. W takim przypadku jak najszybciej skontaktuj się z nami.