NL EN FR DE PL
 

Aborcja od 13. do 22. tygodnia

W przypadku ciąży powyżej 13 tygodni mówimy o zabiegu aborcji w drugim trymestrze. Przerwanie ciąży zostaje przeprowadzone wówczas przy użyciu instrumentów medycznych.
Zabieg odbywa się co do zasady w sedacji, chyba że nie pozwala na to stan zdrowia pacjentki w związku z chorobą lub dużą nadwagą (wysokie BMI).

Przygotowanie

Aby przygotować macicę do zabiegu, otrzymujesz na godzinę przed nim lek (mizoprostol), który ją uelastycznia. Może on spowodować nudności, dreszcze lub skurcze brzucha.

Znieczulenie

W sali zabiegowej zostaje Ci podany krótko działający środek nasenny za pomocą wenflonu na ramieniu. W ciągu 30 sekund zapadasz w sen i śpisz przez cały czas trwania zabiegu.

Na czczo
Aby możliwe było podanie sedacji, Twój żołądek musi być całkowicie pusty (musisz być na czczo). Oznacza to, że przez 6 ostatnich godzin przed zabiegiem nie możesz niczego jeść, a przez 2 ostatnie godziny przed zabiegiem nie możesz też pić. Wcześniej możesz napić się nieco herbaty lub wody (ale musisz unikać produktów mlecznych).
Uwaga: przez 24 godziny po zabiegu w sedacji nie możesz samodzielnie kierować (moto)rowerem, motocyklem ani samochodem. W tym czasie nie podejmuj także żadnych ważnych decyzji.

Zabieg aborcji

W trakcie zabiegu leżysz na fotelu ginekologicznym. Aborcję przeprowadza lekarz, któremu asystuje co najmniej jedna pielęgniarka lub pielęgniarz. Za pomocą wziernika i rozszerzacza lekarz najpierw odsłania ujście szyjki macicy i samą szyjkę, by były one dobrze widoczne.. Płód zostaje usunięty, po czym macica zostaje oczyszczona przy użyciu specjalnych instrumentów medycznych.
W przypadku ciąży do 15. tygodnia w trakcie zabiegu może też dodatkowo zostać założona wkładka domaciczna lub implant antykoncepcyjny.

Po zabiegu

Po zabiegu udajesz się do sali pozabiegowej. Zostajesz tam przez godzinę w celu kontroli. Otrzymujesz także antybiotyk, by zapobiec wystąpieniu infekcji.
Po zabiegu może doskwierać Ci ból brzucha i krwawienie. Dolegliwości mogą utrzymywać się od kilku dni do kilku tygodni i będą stopniowo ustępowały. Już po tygodniu objawy ciąży znacznie się zmniejszą. Jeżeli dolegliwości nie ustępują, masz stan podgorączkowy lub nie czujesz się dobrze, skontaktuj się z nami.

Aborcja od 18. do 22. tygodnia

Ten zabieg wykonywany jest wyłącznie w klinice Bloemenhove w Haarlemie.

W przypadku ciąży od 18. do 22. tygodnia zabieg aborcji zawsze odbywa się w sedacji.

Na 2-3 godziny przez zabiegiem otrzymasz lek, mizoprostol, który uelastyczni ujście szyjki macicy i spowoduje jej rozwarcie. Gdy będziesz gotowa do zabiegu, zostaniesz wprowadzona w sen. Aborcja przebiega niemalże tak samo, jak w przypadku zabiegu pomiędzy 13. a 17. tygodniem ciąży. W zależności od wieku ciąży trwa od 15 do 25 minut. Budzisz się zaraz po zabiegu. Przez kolejne około 2 godziny pozostajesz pod kontrolą w klinice. Po zabiegu dostajesz też antybiotyk, by zapobiec infekcji.

Całość zajmuje około 6-8 godzin.