NL EN FR DE PL
 

Zasady postępowania po zabiegu

Aborcja to co do zasady bezpieczna procedura, wykonywana przez nasze kliniki z największą starannością. Ryzyko wystąpienia problemów lub powikłań w trakcie lub po zabiegu jest więc bardzo małe.

W zależności od Twojego samopoczucia i wieku ciąży możesz na dzień po zabiegu wrócić do normalnego funkcjonowania. Powrót do pracy, szkoły czy na przykład na studia nie stanowi problemu. Nie podejmuj jednak od razu nadmiernego wysiłku i ściśle trzymaj się zaleceń. W ten sposób najszybciej wrócisz do formy.

Zaleca się przeprowadzenie kontroli po czterech tygodniach od aborcji. Możesz to zrobić w naszej klinice, telefonicznie, lecz także u swojego lekarza rodzinnego.

Dolegliwości się utrzymują lub coś Cię martwi? Przeczytaj informacje poniżej Po zabiegu i w razie potrzeby skontaktuj się z naszą kliniką lub ze swoim lekarzem rodzinnym.

„Wszyscy pracownicy kliniki Bloemenhove ogromnie mi pomogli. Byli współczujący, pocieszający, dodający otuchy i wyjątkowo profesjonalni. Rozmowa z jedną z pielęgniarek całkowicie mnie uspokoiła i mogłam bez problemu powrócić na studia. Zawdzięczam tym kobietom to, że mam się teraz lepiej niż kiedykolwiek przedtem!”

Przeczytaj o doświadczeniach innych kobiet

Czy po przeprowadzeniu aborcji muszę przyjść na wizytę kontrolną?

Ważne, aby po 4 tygodniach od zabiegu odbyć wizytę kontrolną. Możesz wykonać ją w naszej klinice lub u swojego lekarza rodzinnego. Wizyta kontrolna w naszej klinice odbywa się zazwyczaj telefonicznie. Jeżeli po aborcji założona została wkładka domaciczna lub wystąpiły powikłania, kontrolę przeprowadzamy w klinice.

W jej trakcie lekarz lub pielęgniarka zapyta, czy czujesz się dobrze fizycznie, czy masz (jeszcze) jakieś dolegliwości oraz jaki jest Twój stan psychiczny. Porozmawiamy też o tym, jak przeszłaś zabieg i czy masz problem z jego przepracowaniem. Ponadto zwrócimy uwagę na kwestię antykoncepcji.

W trakcie kontroli w klinice omawiane są te same zagadnienia co w przypadku kontroli telefonicznej. Oprócz tego wykonany zostaje test ciążowy i ponowne USG.

Poddałam się aborcji i mam w związku z tym problemy emocjonalne. Gdzie mogę uzyskać pomoc?

Zabieg aborcji może być trudny emocjonalnie. Nawet jeżeli kobieta ma pewność, że nie chce mieć dziecka, aborcja pozostaje niełatwą decyzją. Wiele kobiet boryka się ze sprzecznymi uczuciami. Także zmiany hormonalne mogą wywoływać smutek, przygnębienie czy rozchwianie emocjonalne. Jeżeli masz potrzebę porozmawiania z kimś, zwróć się do zaufanej osoby lub do specjalistycznej organizacji świadczącej pomoc z zakresu aborcji.