Zasady postępowania po zabiegu
Aborcja to co do zasady bezpieczna procedura, wykonywana przez nasze kliniki z największą starannością. Ryzyko wystąpienia problemów lub powikłań w trakcie lub po zabiegu jest więc bardzo małe.
W zależności od Twojego samopoczucia i wieku ciąży możesz na dzień po zabiegu wrócić do normalnego funkcjonowania. Powrót do pracy, szkoły czy na przykład na studia nie stanowi problemu. Nie podejmuj jednak od razu nadmiernego wysiłku i ściśle trzymaj się zaleceń. W ten sposób najszybciej wrócisz do formy.
Zaleca się przeprowadzenie kontroli po czterech tygodniach od aborcji. Możesz to zrobić w naszej klinice, telefonicznie, lecz także u swojego lekarza rodzinnego.
Dolegliwości się utrzymują lub coś Cię martwi? Przeczytaj informacje poniżej Po zabiegu i w razie potrzeby skontaktuj się z naszą kliniką lub ze swoim lekarzem rodzinnym.
Pytania na temat aborcji
Jakie dolegliwości po aborcji powinny mnie zaniepokoić?
Normalne dolegliwości występujące w pierwszych dniach po zabiegu to:
- krwawienie i skurcze;
- ból brzucha lub pleców;
- podwyższona temperatura;
- rozchwianie emocjonalne;
- biegunka lub nudności na skutek przyjmowania antybiotyku.
Ewentualne objawy ciążowe zanikają przeważnie w ciągu kilku dni do dwóch tygodni. Ponieważ w organizmie nadal są obecne hormony ciążowe, test ciążowy przeprowadzony do 3 tygodni po zabiegu może dać wynik pozytywny.
Zaleca się wykonanie testu ciążowego po około trzech-czterech tygodniach od aborcji. Jeżeli jego wynik będzie dodatni (lub niejednoznaczny), będziesz czuła się, jakbyś nadal była w ciąży lub pojawią się inne objawy, skontaktuj się z nami.
Ryzyko wystąpienia infekcji jest niewielkie, jednakże jeżeli czujesz się źle, gorączka (ponad 38,5°C) utrzymuje się dłużej niż jeden dzień i boli Cię brzuch, objawy te mogą świadczyć o pojawieniu się stanu zapalnego. W takim przypadku jak najszybciej skontaktuj się z nami.
Poddałam się aborcji i mam w związku z tym problemy emocjonalne. Gdzie mogę uzyskać pomoc?
Zabieg aborcji może być trudny emocjonalnie. Nawet jeżeli kobieta ma pewność, że nie chce mieć dziecka, aborcja pozostaje niełatwą decyzją. Wiele kobiet boryka się ze sprzecznymi uczuciami. Także zmiany hormonalne mogą wywoływać smutek, przygnębienie czy rozchwianie emocjonalne. Jeżeli masz potrzebę porozmawiania z kimś, zwróć się do zaufanej osoby lub do specjalistycznej organizacji świadczącej pomoc z zakresu aborcji.

„Wszyscy pracownicy kliniki Bloemenhove ogromnie mi pomogli. Byli współczujący, pocieszający, dodający otuchy i wyjątkowo profesjonalni. Rozmowa z jedną z pielęgniarek całkowicie mnie uspokoiła i mogłam bez problemu powrócić na studia. Zawdzięczam tym kobietom to, że mam się teraz lepiej niż kiedykolwiek przedtem!”
Przeczytaj o doświadczeniach innych kobiet
