NL EN FR DE PL
 
Ostrzeżenie: kliniki aborcyjne Haarlem & Amsterdam nigdy nie sprzedają pigułek aborcyjnych przez Internet.
Istnieją polskie strony internetowe (np. poronne.org, wolnekobiety.net i safe-abortion.org) sprzedające je pod nazwą „Abortuskliniek Amsterdam”. Jest to oszustwo. Klinika aborcyjna w Amsterdamie nie sprzedaje środków aborcyjnych w ten sposób.

Pigułka aborcyjna

Aborcja za pomocą pigułki jest możliwa w naszych klinikach do 8. tygodnia ciąży włącznie. Pigułka aborcyjna (aborcja farmakologiczna) składa się z dwóch różnych środków, które zatrzymują rozwój ciąży i przerywają ją. Lekarz w naszej klinice ocenia, czy ta metoda jest odpowiednia w Twoim przypadku. Zabieg z wykorzystaniem pigułki aborcyjnej składa się z dwóch faz.

Faza 1: w klinice

W trakcie wizyty w klinice przyjmujesz pierwszą pigułkę. Ten środek, o nazwie Mifegyne®, sprawia, że ciąża przestaje się rozwijać. Zanim go przyjmiesz, musisz być pewna podjętej decyzji. Po przyjęciu Mifegyne® nie ma możliwości cofnięcia tej procedury. Nie możesz zabrać tego środka do domu, lecz musisz zażyć go w klinice.

Faza 2: w domu

Do domu dostajesz cztery pigułki. Jest to mizoprostol, który aplikujesz dopochwowo. Musisz to zrobić najwcześniej po 24, a maksymalnie przed upływem 72 godzin od momentu połknięcia pierwszej pigułki w klinice. Po zaaplikowaniu pigułek kładziesz się na pół godziny.

Wydalenie ciąży

Średnio po 1-2 godzinach od podania mizoprostolu organizm zaczyna wydalać ciążę. Może to trwać długo, nawet do 24 godzin. Mizoprostol wywołuje skurcze macicy. Powodują one ból i (czasem intensywne) krwawienie.
Zarówno krwawienie, jak i ból trwają przeważnie dłużej i są silniejsze niż w przypadku normalnej miesiączki. Dlatego też po podaniu tabletek dopochwowo najlepiej jest od razu zażyć środek przeciwbólowy. U niektórych kobiet pojawia się też biegunka, nudności, wymioty czy dreszcze.

Dla niektórych kobiet zastosowanie pigułki aborcyjnej może być nieprzyjemnym przeżyciem. Z tego powodu musi być przy Tobie zawsze osoba dorosła, która wie o zabiegu aborcji i może się o Ciebie zatroszczyć. W dniu, w którym aplikujesz pigułki dopochwowo, nie możesz mieć żadnych zadań do wykonania. Dopilnuj, by mieć odpowiednią ilość środków przeciwbólowych w domu. Najlepiej gdyby był to ibuprofen lub diklofenak, również w postaci czopków, gdyby było Ci niedobrze i pojawiły się wymioty.

Po zabiegu

Po zabiegu z użyciem pigułki aborcyjnej będzie doskwierał Ci ból brzucha i krwawienie. Dolegliwości mogą utrzymywać się od kilku dni do kilku tygodni i będą stopniowo ustępowały. Już po tygodniu objawy ciąży znacznie się zmniejszą. Jeżeli dolegliwości nie ustępują, masz stan podgorączkowy lub nie czujesz się dobrze, skontaktuj się z nami.