NL EN FR DE PL
 

Skierowania


Kiedy potrzebne jest skierowanie?
Pacjentka trafiła do Ciebie w związku z niechcianą/nieplanowaną ciążą. Omówiliście wspólnie możliwość dokonania aborcji w naszej klinice. W związku z ustawowym czasem do namysłu obowiązującym w Holandii oraz czasem oczekiwania na zabieg w naszych klinikach prosimy Cię o jak najszybsze wystawienie pacjentce skierowania. Jako skierowanie może służyć także wynik badania USG. Skierowanie można przekazać pacjentce lub wysłać do nas mailem bądź faksem.

Czas do namysłu w Holandii

Od 16. dnia po terminie spodziewanej miesiączki (od 6. tygodnia + 2 dni od ostatniej menstruacji) w celu wykonana aborcji należy obowiązkowo odbyć konsultację z lekarzem, jak również zastosowanie ma ustawowy czas do namysłu. Czas do namysłu oznacza, że kobieta, po tym jak po raz pierwszy rozmawiała z lekarzem o chęci przerwania ciąży, musi co najmniej przez pięć dni zastanawiać się nad swoją decyzją. Może równocześnie oczywiście umówić się na zabieg w klinice. Jego przeprowadzenie możliwe jest najwcześniej w 6. dniu od pierwszej rozmowy z lekarzem. Pierwszą konsultację można odbyć z lekarzem rodzinnym, z ginekologiem lub lekarzem z naszej kliniki. Skierowania nie może natomiast wystawić położna.

Uwaga! Ustawowy czas do namysłu liczony jest od daty pierwszej rozmowy z lekarzem. Dlatego też ważne jest, by data ta była podana na skierowaniu.

Rodzaj zabiegu
W naszych klinikach kobieta do 9. tygodnia ciąży może wybierać pomiędzy aborcją farmakologiczną (pigułka aborcyjna) a metodą próżniową (aspiracja próżniowa). Pomiędzy 9. a 13. tygodniem ciąży zawsze wykonujemy zabieg metodą próżniową. W przypadku ciąż od 13. do 22. tygodnia stosuje się metodę instrumentalną. Więcej informacji na temat wszystkich rodzajów zabiegów można znaleźć na naszej stronie internetowej.