NL EN FR DE PL
 

Umówienie wizyty

Chcesz umówić się na wizytę konsultacyjną lub na zabieg? Zadzwoń do nas w dniu roboczym. Weź pod uwagę, że w godzinach porannych mamy zazwyczaj dużo pacjentek i możesz czekać nieco dłużej.

Umawiając wizytę, poprosimy Cię o podanie następujących informacji:

  • Twojego imienia i nazwiska, daty urodzenia i numeru telefonu;
  • Twojego numeru BSN, jeżeli mieszkasz w Holandii;
  • daty pierwszego dnia ostatniej miesiączki – lub poprosimy o przedłożenie wyniku badania USG;
  • informacji o przyjmowanych lekach, ewentualnej nadwadze lub innych istotnych informacji medycznych;
  • informacji o wybranej metodzie zabiegu;
  • informacji o ewentualnym skierowaniu.

Zabiegi powyżej 18. tygodnia ciąży przeprowadzane są wyłącznie w klinice Bloemenhove w Haarlemie.

Osoby w wieku poniżej 16 lat

Jeżeli masz mniej niż 16 lat, do przeprowadzenia aborcji potrzebujesz (pisemnej) zgody od jednego ze swoich rodziców lub opiekunów prawnych. Jeżeli nie jest to możliwe, skontaktuj się z naszą kliniką, a postaramy się pomóc.

Odwołanie wizyty

Chcesz odwołać lub przełożyć wizytę? Poinformuj nas o tym (telefonicznie lub mailowo) możliwie jak najszybciej. Z Twojego terminu będzie mogła wówczas skorzystać inna pacjentka.

Koronawirus
Pacjentki mające umówioną wizytę lub umawiające się na wizytę muszą być zdrowe. Prosimy Cię o wykonanie testu w domu.

Więcej na temat koronawirusa

Wizyta w klinice – sama czy z osobą towarzyszącą?

Dobrze byłoby, gdyby ktoś przyszedł z Tobą na wizytę. Do kliniki można przywieźć jedną osobę towarzyszącą. Może to być Twój partner, ale także przyjaciel, przyjaciółka czy członek rodziny. Możesz sama zadecydować, czy ta osoba ma być obecna w trakcie rozmowy z lekarzem. Lekarz będzie chciał najpierw porozmawiać z Tobą na osobności. Chcemy w ten sposób upewnić się, że aborcja jest Twoją własną decyzją. Twoja osoba towarzysząca nie może być obecna w trakcie zabiegu ani wchodzić do sali pozabiegowej. Do kliniki nie mogą przychodzić dzieci.

„Chciałabym ogromnie podziękować Wam za dobrą opiekę i troskliwe przyjęcie. Aborcja nie jest wprawdzie niczym fajnym, ale potraficie sprawić, że klinikę opuszcza się z lekkim uśmiechem i uczuciem spokoju. Bardzo Wam za to dziękuję”

Przeczytaj o doświadczeniach innych kobiet

Czy jest lista oczekujących?

Zazwyczaj na zabieg można umówić się w naszej klinice w ciągu tygodnia.
Jeżeli Twoja miesiączka spóźnia się o ponad 16 dni, umawiając termin zabiegu, musimy uwzględnić obowiązkowe pięć dni czasu do namysłu.

Po co jest tych 5 dni czasu do namysłu?

Tak, od 1 stycznia 2023 roku nie potrzebują już Państwo listu polecającego, ani nie obowiązuje Państwa ustawowy okres do namysłu. Dlatego mogą Państwo umówić się na wizytę bezpośrednio w jednej z naszych klinik.
Czy odwiedził Pan swojego lekarza rodzinnego lub ginekologa i otrzymał skierowanie? Następnie należy zabrać go ze sobą na wizytę.

Czy mogę przyjść do kliniki bez skierowania?

Jeżeli Twoja miesiączka spóźnia się mniej niż 16 dni, nie potrzebujesz skierowania.

Natomiast jeżeli od terminu spodziewanej miesiączki minęło więcej niż 16 dni, potrzebne będzie skierowanie od Twojego lekarza rodzinnego lub innego lekarza, które stanowi dowód na to, że miałaś co najmniej pięć do do namysłu nad decyzją o przerwaniu ciąży.

Jeżeli nie chcesz udawać się w tym celu do swojego lekarza, możesz porozmawiać o zamiarze dokonania aborcji z jednym z naszych lekarzy. Zabieg może zostać wykonany od 6. dnia po odbyciu takiej rozmowy. Skierowanie nie jest wówczas potrzebne.

Jestem niepełnoletnia, czy potrzebuję zgody rodziców?

Jeżeli masz 15 lat lub mniej, zgodę na zabieg musisz wyrazić Ty oraz jeden z Twoich rodziców lub opiekunów. Nie możesz zatem zostać zmuszona do dokonania aborcji. Jeżeli nie możesz powiedzieć o tym rodzicom lub opiekunom, skontaktuj się z nami pod numerem telefonu 023 528 98 90.

Jeżeli masz 16. lub więcej lat, nie potrzebujesz zgody rodzica ani opiekuna.

Czy to problem, że w przeszłości miałam już aborcję?

Wcześniejsza aborcja nie stanowi problemu pod względem medycznym, jeżeli chodzi o przeprowadzenie zabiegu.

Czy mój partner lub osoba towarzysząca może być obecna podczas zabiegu?

Partner lub osoba towarzysząca może uczestniczyć w rozmowie z lekarzem i badaniu wstępnym, a także w dodatkowej rozmowie z pielęgniarką. Lekarz będzie chciał jednak najpierw porozmawiać z Tobą na osobności. Partner ani osoba towarzysząca nie mogą być obecni podczas samego zabiegu.

Czy mogę założyć u Was spiralę po wykonaniu zabiegu?

W przypadku ciąży do ok. 15. tygodnia w trakcie zabiegu może też dodatkowo zostać założona spirala. Jeżeli zdecydujesz się na pigułkę aborcyjną, wkładkę można założyć po czterech tygodniach od wykonania aborcji, w trakcie wizyty kontrolnej.

Jeżeli jesteś ubezpieczona w Holandii, założenie spirali po aborcji jest darmowe. Samą spiralę możesz kupić w naszej klinice. Oferujemy różne rodzaje wkładek, z hormonami i bez. Niektóre ubezpieczenia kosztów leczenia pokrywają (częściowo) koszty zakupu spirali. Skontaktuj się ze swoim ubezpieczycielem w sprawie refundacji. Jeżeli masz mniej niż 18 lat, założenie spirali jest darmowe.

Ben je in Nederland verzekerd, dan is de plaatsing van de spiraal na een abortus gratis. De spiraal zelf kun je in onze kliniek kopen. We hebben verschillende typen spiralen, met en zonder hormonen. Een aantal ziektekostenverzekeringen dekt (een gedeelte van) de kosten van de spiraal. Neem voor de vergoeding zelf contact op met je verzekeraar. Ben je jonger dan 18, dan zijn de plaatsing en de spiraal gratis.

Czy moje ubezpieczenie kosztów leczenia pokrywa koszt zabiegu aborcyjnego?

Nie. Jeżeli mieszkasz lub pracujesz w Holandii, aborcja jest w Twoim przypadku bezpłatna. Koszty są wówczas w pełni refundowane z tytułu Ustawy WLZ (Ustawa o długotrwałej opiece zdrowotnej.). Poinformujemy Twojego ubezpieczyciela zdrowotnego o zabiegu. Koszt nie zostanie odliczony od Twojego ryzyka własnego. Pozostaniesz zatem anonimowa.

A co z moją prywatnością?

Bardzo starannie przetwarzamy Twoje dane osobowe i udzielamy informacji rodzinie lub osobom znajomym wyłącznie, jeżeli wyraźnie się na to zgodzisz. Jeżeli na przykład wiesz, że któryś z członków Twojej rodziny lub znajomych będzie do nas dzwonić celem uzyskania informacji, musisz zgłosić to w rejestracji. Nie przekazujemy także żadnych danych dotyczących zabiegu Twojemu ubezpieczycielowi zdrowotnemu.

Nie chcę iść do mojego lekarza rodzinnego po skierowanie lub też lekarz rodzinny nie chce mi go wystawić. Co mam zrobić?

Możesz umówić się na pierwszą rozmowę w naszej klinice. Jeżeli ciąża ma więcej niż 6 tygodni i 2 dni, możemy wykonać zabieg dopiero po 6 dniach w związku z ustawowym obowiązkowym czasem do namysłu.