NL EN FR DE PL
 

Koszty aborcji

Zabieg aborcji w klinice aborcyjnej jest bezpłatny, jeżeli mieszkasz i jesteś ubezpieczona w Holandii, na mocy Ustawy o długotrwałej opiece zdrowotnej (WLZ). Jeżeli legalnie mieszkasz w Holandii, jesteś przeważnie automatycznie objęta ubezpieczeniem z tytułu WLZ.

Aby ustalić, czy to ubezpieczenie Cię obejmuje, potrzebujemy następujących dokumentów:

  • Twojej karty ubezpieczeniowej lub polisy od holenderskiego ubezpieczyciela zdrowotnego. Polisę możesz okazać także w formie elektronicznej (na telefonie).
  • Ważnego dokumentu tożsamości.

Kliniki aborcyjne w Holandii są dotowane przez Ministerstwo Zdrowia, Dobrostanu i Sportu. Kosztów przeprowadzenia aborcji w klinice aborcyjnej nie pokrywa ubezpieczenie zdrowotne i nie są odliczane od Twojego ryzyka własnego. Kwota ta nie zostanie zatem odpisana od Twojego ubezpieczenia i nie będzie widniała na wykazie kosztów leczenia. Jeżeli trafiasz do szpitala celem przeprowadzenia aborcji, płatność zostaje dokonana za pośrednictwem Twojego ubezpieczyciela zdrowotnego.

Brak (holenderskiego) ubezpieczenia zdrowotnego przy posiadaniu ubezpieczenia z tytułu WLZ

Nie masz (holenderskiego) ubezpieczenia zdrowotnego? Możesz mimo to być ubezpieczona z tytułu WLZ. Musisz wówczas być w stanie wykazać, że płacisz podatki w Holandii. W tym celu na pierwszą wizytę przynieś jeden z poniższych dokumentów:

  • Wyciąg z Podstawowego Rejestru Osób (BRP) gminy, w której jesteś zarejestrowana
  • Ostatni pasek wypłaty
  • Oficjalną umowę najmu (nie podnajmu)

Nielegalny lub tymczasowy pobyt w Holandii oraz osoby z zagranicy

Nie przysługuje Ci zwrot kosztów z tytułu WLZ lub mieszkasz za granicą? Wówczas musisz samodzielnie pokryć koszty aborcji. Maksymalna wysokość stawek za zabiegi jest określona przez holenderski rząd. Opłatę należy uregulować przed zabiegiem (w rejestracji). Skontaktuj się z nami telefonicznie, aby uzyskać informację na temat aktualnych stawek.