NL EN FR DE PL
 

Kontrola po zabiegu

Ważne, aby po 3-4 tygodniach od aborcji przeprowadzić kontrolę. W tym celu możesz udać się do swojego lekarza rodzinnego, ale także przyjechać do naszej kliniki.
Wizyta kontrolna w naszej klinice ma zazwyczaj formę teleporady. W niektórych przypadkach umawiamy się z pacjentką na wizytę w klinice.
Ma to miejsce, gdy:

  • po zabiegu aborcji założona została spirala;
  • pacjentka chce założyć spiralę po zastosowaniu pigułki aborcyjnej;
  • pacjentka ma (utrzymujące się) dolegliwości lub też wystąpiły komplikacje.

Kontrola w formie teleporady

W dniu kontroli wykonujesz w domu test ciążowy. Lekarz lub pielęgniarka dzwoni do Ciebie o uzgodnionej porze. Zadbaj o to, byś była dostępna i przebywała w miejscu, w którym będziesz mogła spokojnie i swobodnie porozmawiać. Dzwonimy z numeru zastrzeżonego.

Pytamy Cię, czy czujesz się dobrze fizycznie i czy masz (jeszcze) jakieś dolegliwości. Rozmawiamy także o Twoim stanie psychicznym i temacie przepracowania aborcji. Ponadto poświęcamy uwagę kwestii antykoncepcji.

Kontrola w klinice

Lekarz lub pielęgniarka przeprowadza test ciążowy, po czym wykonuje badanie USG, by sprawdzić, czy wszystko jest w porządku. Jeżeli chcesz, możemy założyć Ci także (bezpłatnie w trakcie pierwszego cyklu miesiączkowego) spiralę lub implant antykoncepcyjny. Koszt zakupu wybranego środka antykoncepcyjnego musisz pokryć sama.

Pytamy Cię, czy czujesz się dobrze fizycznie i czy masz (jeszcze) jakieś dolegliwości. Rozmawiamy także o Twoim stanie psychicznym i temacie przepracowania aborcji. Ponadto poświęcamy uwagę kwestii antykoncepcji.

Pozytywny wynik testu ciążowego/ pozostałości w macicy

Czasem zdarza się, że podczas kontroli po zabiegu test daje wynik dodatni. Przyczyną tego są przeważnie resztki tkanek pozostałe w macicy po zabiegu. Bardzo rzadko zdarza się, że ciąża nie została usunięta. Pozostałości tkanek w macicy po zabiegu przy użyciu pigułki antykoncepcyjnej występują u ok. 5-6% kobiet. W przypadku zastosowania metody próżniowej taka sytuacja dotyczy 1-2% kobiet. W takiej sytuacji lekarz w porozumieniu z Tobą decyduje, czy konieczne jest zastosowanie dodatkowych leków lub (ponowne) przeprowadzenie aspiracji próżniowej.