NL EN FR DE PL
 

Aborcja

W Holandii aborcja jest dozwolona do 24. tygodnia ciąży. W praktyce lekarze wykonują zabiegi do 22. tygodnia. Klinika Bloemenhove w Haarlemie i klinika aborcyjna w Amsterdamie oferują różne rodzaje zabiegów aborcji:

  • Pigułka aborcyjna od 5. do 9. tygodnia ciąży
  • Zabieg metodą próżniową od 5. do 12. tygodnia ciąży
  • Ambulatoryjne przerwanie ciąży od 13. do 17. tygodnia
  • Ambulatoryjne przerwanie ciąży od 18. do 22. tygodnia

Za pomocą  narzędzia ułatwiającego wybór możesz określić, który z zabiegów będzie odpowiedni w Twoim przypadku.

Ostrzeżenie: Istnieją polskie strony internetowe, które sprzedają pigułki aborcyjne pod nazwą Abortion Clinic Amsterdam. Jest to oszustwo. Abortion Clinic Amsterdam nigdy nie sprzedawała i nie sprzedaje pigułek aborcyjnych przez Internet.

„Uważam, że istnieją setki zasadnych, dobrych i ważnych powodów, by dokonać aborcji. Na przykład najprostszy z nich – bo nie chce się mieć dzieci. Bo nie stać cię na dziecko, bo partner nie chce dziecka, bo masz wątpliwości co do swojego związku lub siebie samej. Bo nie jesteś jeszcze gotowa na dziecko albo masz już dużo lub wystarczająco dużo dzieci. Bo jesteś na to za młoda albo za stara. Bo ciąża pokrzyżowałaby ci plany zawodowe. Bo pękła prezerwatywa, kalendarzyk zawiódł, masz za małe mieszkanie. Bo twoja rodzina tego nie akceptuje. Bo miałaś skok w bok. I tak dalej. Jeżeli jesteś za aborcją, to tak naprawdę jesteś za prawem do decydowania, niezależnie od powodu takiej decyzji”.

Przeczytaj o doświadczeniach innych kobiet

Przerwanie ciąży

Przerwanie ciąży może być trudną decyzją. Ważne, byś dobrze się zastanowiła i by był to Twój własny wybór. Daj sobie czas i porozmawiaj z kimś, komu możesz zaufać. Jeżeli nadal nie potrafisz podjąć decyzji, możesz zwrócić się do swojego lekarza, psychologa czy pracownika socjalnego.

Aby uzyskać obszerniejsze informacje w swoim języku na temat seksualności i edukacji seksualnej, możesz także odwiedzić stronę Zanzu.