NL EN FR DE PL
 

Aborcja

W Holandii aborcja jest dozwolona do 24. tygodnia ciąży. W praktyce lekarze wykonują zabiegi do 22. tygodnia. Klinika Bloemenhove w Haarlemie i klinika aborcyjna w Amsterdamie oferują różne rodzaje zabiegów aborcji:

  • Pigułka aborcyjna od 5. do 9. tygodnia ciąży
  • Zabieg metodą próżniową od 5. do 12. tygodnia ciąży
  • Ambulatoryjne przerwanie ciąży od 13. do 17. tygodnia
  • Ambulatoryjne przerwanie ciąży od 18. do 22. tygodnia

Za pomocą  narzędzia ułatwiającego wybór możesz określić, który z zabiegów będzie odpowiedni w Twoim przypadku.

Ostrzeżenie: Istnieją polskie strony internetowe, które sprzedają pigułki aborcyjne pod nazwą Abortion Clinic Amsterdam. Jest to oszustwo. Abortion Clinic Amsterdam nigdy nie sprzedawała i nie sprzedaje pigułek aborcyjnych przez Internet.

„Uważam, że istnieją setki zasadnych, dobrych i ważnych powodów, by dokonać aborcji. Na przykład najprostszy z nich – bo nie chce się mieć dzieci. Bo nie stać cię na dziecko, bo partner nie chce dziecka, bo masz wątpliwości co do swojego związku lub siebie samej. Bo nie jesteś jeszcze gotowa na dziecko albo masz już dużo lub wystarczająco dużo dzieci. Bo jesteś na to za młoda albo za stara. Bo ciąża pokrzyżowałaby ci plany zawodowe. Bo pękła prezerwatywa, kalendarzyk zawiódł, masz za małe mieszkanie. Bo twoja rodzina tego nie akceptuje. Bo miałaś skok w bok. I tak dalej. Jeżeli jesteś za aborcją, to tak naprawdę jesteś za prawem do decydowania, niezależnie od powodu takiej decyzji”.

Przeczytaj o doświadczeniach innych kobiet

Przerwanie ciąży

Przerwanie ciąży może być trudną decyzją. Ważne, byś dobrze się zastanowiła i by był to Twój własny wybór. Daj sobie czas i porozmawiaj z kimś, komu możesz zaufać. Jeżeli nadal nie potrafisz podjąć decyzji, możesz zwrócić się do swojego lekarza, psychologa czy pracownika socjalnego.

Aby uzyskać obszerniejsze informacje w swoim języku na temat seksualności i edukacji seksualnej, możesz także odwiedzić stronę Zanzu.

Co mogę zrobić, jeżeli uprawiałam seks bez zabezpieczenia lub prezerwatywa nie zadziałała?

Jeżeli miało to miejsce w ciągu ostatnich trzech dni, możesz udać się do apteki lub drogerii po „pigułkę dzień po” (Norlevo®). Recepta nie jest potrzebna. Ale taka pigułka nie daje 100% pewności. Jeżeli po jej zażyciu miesiączka będzie się spóźniać o ponad tydzień, wykonaj test ciążowy. Kupisz go w aptece lub drogerii.

Jeżeli uprawiałaś seks bez zabezpieczenia więcej niż pięć dni temu, może Ci także zostać założona wkładka domaciczna. Zapobiegnie ona rozwojowi ciąży i zabezpieczy Cię na przyszłość.

Bardzo obawiam się aborcji – czy mogę podzielić się z kimś moimi odczuciami?

Jeżeli nie masz pewności lub masz problem z podjęciem decyzji, zwróć się po pomoc do specjalistycznej organizacji świadczącej pomoc z zakresu aborcji lub porozmawiaj z zaufaną osobą.   W dniu zabiegu możesz przed przeprowadzeniem procedury wyczerpująco porozmawiać z jedną z pielęgniarek.

Czy moje ubezpieczenie kosztów leczenia pokrywa koszt zabiegu aborcyjnego?

Nie. Jeżeli mieszkasz lub pracujesz w Holandii, aborcja jest w Twoim przypadku bezpłatna. Koszty są wówczas w pełni refundowane z tytułu Ustawy WLZ (Ustawa o długotrwałej opiece zdrowotnej.). Poinformujemy Twojego ubezpieczyciela zdrowotnego o zabiegu. Koszt nie zostanie odliczony od Twojego ryzyka własnego. Pozostaniesz zatem anonimowa.