NL EN FR DE PL
 

Dzień zabiegu

a. W domu

Jeżeli zdecydowałaś się na metodę próżniową lub zabieg ambulatoryjny, koniecznie bądź na czczo – także jeżeli chcesz skorzystać ze znieczulenia miejscowego.
Czytaj więcej

Zadbaj o odpowiednią higienę osobistą. Przed przyjazdem do kliniki weź prysznic. Jeżeli przyjeżdżasz na zabieg ambulatoryjny, a masz piercing w języku lub genitaliach, wyjmij go jeszcze w domu. Musisz także zdjąć sztuczne paznokcie (z co najmniej 1 palca).

Na 24 godziny przed zabiegiem nie możesz zażywać narkotyków.

Dopilnuj, by mieć przy sobie wszystkie rzeczy potrzebne w związku z zabiegiem. W przypadku każdego zabiegu potrzebujemy Twojego dokumentu tożsamości, dowodu ubezpieczenia oraz skierowania (jeżeli je posiadasz). Jeżeli przyjeżdżasz na zabieg metodą próżniową lub ambulatoryjny, będzie Ci potrzebne także odpowiednie ubranie.

Bądź na czas! Jeżeli masz opóźnienie, niezwłocznie skontaktuj się z kliniką. W zależności od powodu opóźnienia i rodzaju umówionej wizyty zdecydujemy, czy zabieg będzie mógł zostać przeprowadzony czy też konieczne będzie umówienie nowego terminu.

b. Przyjęcie

Po wejściu do kliniki zgłoś się w rejestracji. Daj rejestratorce potrzebne dokumenty. Otrzymasz kwestionariusz (medyczny), który wypełnisz w poczekalni, po czym zaniesiesz do rejestracji. Następnie dostaniesz swoje dokumenty z powrotem.

c. Rozmowa z lekarzem

Lekarz będzie chciał najpierw porozmawiać z Tobą na osobności. Chcemy w ten sposób upewnić się, że aborcja jest Twoją własną decyzją. Jeżeli chcesz, Twoja osoba towarzysząca może być potem obecna podczas badania wstępnego i USG. Jeżeli nie znasz (dobrze) języka niderlandzkiego, angielskiego, francuskiego lub niemieckiego, lekarz zadzwoni do tłumacza telefonicznego, który będzie tłumaczyć całą rozmowę.
Czytaj więcej

Lekarz przeprowadza badanie wstępne i za pomocą USG określa dokładny wiek ciąży. W zależności od wieku ciąży USG wykonywane jest przez brzuch lub dopochwowo. Jeżeli chcesz przyglądać się badaniu lub otrzymać wydruk z niego, jest to oczywiście możliwe. Poproś o to lekarza.

Jeżeli w badaniu USG nie widać jeszcze wyraźnie ciąży, zazwyczaj umawiamy się z Tobą na kolejną wizytę.

d. Rozmowa z pielęgniarką

Po wizycie lekarskiej wracasz do poczekalni. Jeżeli będziesz samodzielnie opłacać zabieg lub chcesz założyć któryś ze <u>środków antykoncepcyjnych</u> po zabiegu, zapytaj w rejestracji, kiedy musisz za to zapłacić.
Czytaj więcej

Teraz pielęgniarka poprosi Cię na drugą rozmowę i przygotowanie do zabiegu. Możesz poprosić ją o wyjaśnienie, jeżeli czegoś nie rozumiesz. Możesz także w trakcie tej rozmowy omówić wybraną metodę antykoncepcji.

Jeśli nadal masz wątpliwości co do podjętej decyzji, spokojnie porozmawiaj o tym z pielęgniarką. Nie ma w tym niczego złego, jeżeli potrzebujesz jednak więcej czasu lub bardzo się wahasz. Możesz w takiej sytuacji ustalić inny termin wizyty lub całkowicie zrezygnować z zabiegu.

1. Pigułka aborcyjna
Pierwszą pigułkę otrzymujesz od pielęgniarki. Zażywasz ją w klinice. Pozostałe pigułki dostajesz do zastosowania w domu. Pielęgniarka wyjaśni Ci, kiedy możesz w domu zacząć kolejny etap zabiegu i czego dokładnie możesz się spodziewać. Otrzymasz także dokładną kartę informacyjną. Następnie udajesz się do domu.

2. Metoda próżniowa i zabieg ambulatoryjny
Teraz przygotowujesz się do zabiegu ambulatoryjnego. Przechodzisz na oddział i przebierasz się. Kładziesz się na sali, na której znajdują się też inne kobiety. Masz do dyspozycji szafkę, w której możesz schować swoje rzeczy. Pielęgniarka może podać Ci lek uelastyczniający ujście szyjki macicy (mizoprostol). Zaczyna on działać po około godzinie. Jeżeli ciąża ma więcej niż 18 tygodni, czas ten wydłuża się do 2-3 godzin. Jeżeli zabieg będzie odbywał się w sedacji, pielęgniarka zakłada Ci na ręce wenflon.

e. Pobranie krwi

Jeżeli Twoja ciąża ma powyżej 7 tygodni, musimy znać Twoją grupę krwi i czynnik Rh. Dlatego też pielęgniarka pobierze Ci krew. Czynnik Rh jest istotny w przypadku aborcji. Musimy wiedzieć, czy jest on dodatni czy ujemny. W zależności od wieku ciąży w przypadku czynnika ujemnego natychmiast po zabiegu podajemy <u>zastrzyk antygenowy</u>.
Czytaj więcej

W przypadku ciąży powyżej 18. tygodnia pielęgniarka zbada Ci także poziom żelaza we krwi. Jeżeli będzie on zbyt niski (co zdarza się rzadko), wówczas lekarz zadecyduje o konieczności przeprowadzenia zabiegu w innym dniu.

f. Sala zabiegowa

Gdy nadejdzie czas Twojego zabiegu, przechodzisz do sali zabiegowej. Siadasz w fotelu ginekologicznym. Zabieg przeprowadza lekarz. Asystuje mu przy tym co najmniej jedna pielęgniarka.
Czytaj więcej

W przypadku sedacji (tzw. „głupiego Jasia) przez wenflon zostaje Ci podany krótko działający środek nasenny. Po jego podaniu zasypiasz w ciągu 30 sekund. Będziesz spać przez cały czas trwania zabiegu. Sedacja nie jest narkozą. Jeżeli zdecydujesz się na znieczulenie miejscowe, lekarz wykona kilka zastrzyków w ujście szyjki macicy. Nie będziesz ich specjalnie odczuwać. W przypadku ciąży powyżej 13. tygodnia pacjentka zazwyczaj otrzymuje sedację.

W zależności od wieku ciąży zabieg trwa od 5 do 25 minut. Budzisz się właściwie od razu po jego zakończeniu. Pielęgniarka odprowadza Cię do sali pozabiegowej.

g. Po zabiegu

Zostajesz w sali pozabiegowej jeszcze przez około godzinę. Dostajesz antybiotyk, by zapobiec wystąpieniu infekcji. Czas pobytu w sali pozabiegowej zależy od wieku ciąży, Twojego samopoczucia i reakcji na leki.
Czytaj więcej

Możesz opuścić ją dopiero po przeprowadzeniu kontroli przez lekarza lub pielęgniarkę. Jeżeli zabieg był wykonywany w sedacji, przez kolejne 24 godziny nie możesz prowadzić samochodu ani (moto)roweru. Środek nasenny utrzymuje się bowiem we krwi przez 24 godziny i sprawia, że czas reakcji się wydłuża. Jeżeli jednak będziesz prowadzić pojazd i dojdzie do szkody, ubezpieczenie nie pokryje jej kosztów.